Babylon NG
Simply the best definition!

Download it's free

MAC adresa

Ceská Wikipedie- Bezplatná encyklopedie

Download this dictionary
MAC adresa
MAC adresa (z anglického „Media Access Control“) je jedinecný identifikátor sítového zarízení, který používají ruzné protokoly druhé (spojové) vrstvy OSI. Je prirazována sítové karte NIC bezprostredne pri její výrobe (u starších karet je prímo uložena do EEPROM pameti) a proto se jí také nekdy ríká fyzická adresa, nicméne ji lze dnes u moderních karet dodatecne zmenit. Ethernetová MAC adresa se skládá ze 48 bitu a podle standardu by se mela zapisovat jako tri skupiny ctyr hexadecimálních císel (napr. 0123.4567.89ab), mnohem casteji se ale píše jako šestice dvojciferných hexadecimálních císel oddelených pomlckami nebo dvojteckami (napr. 01-23-45-67-89-ab nebo 01:23:45:67:89:ab). Pri prevodu na 48bitové císlo se prevede každá šestnáctková dvojice na dvojkové císlo (napr. 01h = 00000001, 23h = 00100011 atd.).

Více na Wikipedia.org...


© Tento clánek používá materiály z Wikipedia® a je licencovaný pod GNU Free Documentation License a dispozici za podmínek licence Creative Commons Uvedte autora-Zachovejte licenci

Wikipedia na Bosanskom – Slobodna enciklopedija

Download this dictionary
MAC adresa
U racunarskim mrezama Media Acces Control adresa ili jednostavno MAC adresa je jedinstven oznacivac ili kljuc koji se nalazi u skoro svim mreznim uredajima. Vecina protokola iz drugog OSI sloja koristi jedno od tri mjesta koje nadgleda IEE: MAC-48, EUI-48 i EUI-64, koji su dizajnirani da budu globalno jedinstveni.

Za vise informacija, pogledajte Wikipedia.org...


© Ovaj clanak koristi material sa Wikipedije® i licenciran je po GNU licenca za slobodnu dokumentaciju i po Creative Commons Autorstvo – ShareAlike licenci.

| MAC adresa in English | MAC adresa in Czech